Smirdančios silkės ragautuvės: jei gali Vilnius, ko Kėdainiai ne?

Rugsėjo 13 d.,  ketvirtadienį, nuo 18.30 val. kėdainiečiai galės priimti  Kėdainių lietuvių ir švedų draugijos  mestą iššūkį – paragauti įžymiosios švediškos raugintos silkės (surströmming)! Jei vilniečiai jau ne kartą tokias ragautuves rengė ant Vilnelės kranto, tai kėdainiečiai kviečia susirinkti ant Nevėžio kranto, bibliotekos kiemelyje.  Nors iš tikro degustacijos vietos galima būtų ir neskelbti. Ją  rasti bus lengva  – tereiks eiti paskui smirdančios silkės kvapą.

Linksmoji dalis

Žymiosios švediškos  silkės ragavimas – dalis tą dieną rengiamos Švedų kultūros dienos „Kėdainiai myli Švediją“. Nors daugelis net nebando  šios silkės ragauti, patys švedai, ypač gyvenantys Šiaurės Švedijoje, sako neužuodžiantys labai didelės smarvės ir jos ragauja ne tik atrakcijų metu, o tiesiog šiaip nusiperka ir valgo. Tik, žinoma, ją reikia mokėti valgyti. Negali taip sau dėžutę atsidaręs silkę kabinti lyg niekur nieko. O kėdainiečiams šios silkės ragavimo paslaptis atskleis tikras švedas Jonas Ohmanas. 

Anot renginy dalyvausiančios vikingiškojo autentiško maisto gamintojos iš kuršių krašto Editos Nurmi, šios silkės valgyta jau vikingų laikais. Apie kitus vikingiškojo laikotarpio valgius ji taip pat papasakos ir net vietoje kai ką iškeps. Edita valgius gamina tik  pagal autentiškus receptus, o juos atrasti  įmanoma remiantis archeologine medžiaga,rašytiniais šaltiniais. Informacijos yra ir skandinavų sagose, pvz., kas kuo ką pavaišino ar net nunuodijo. Štai Švedijoje kartu su įkapėmis buvo rasta suakmenėjusi duonelė, mokslininkai ją ištyrė ir nustatė tikslų duonos receptą.Neįprastos mums duonelės  bus iškepta ir renginio metu. Kadangi tądien daug dėmesio bus skirta žuviai, tai ir duonelė bus su silke kepta.

Kas norės, renginio metu galės įsigyti bei paragauti ir kėdainietiškos „Šamūkio“ produkcijos:konservuotų šamų, užtepėlių.  Joks švediškas renginys  neapsieina be kavos.Šįkart bus geriama ir švediška, ir kėdainietiška. Ja vaišins Kėdainių „Kavamanija“.

Kad nebūtų tik valgymo šventė šis renginys, bus ir sporto, ir žaidimų: Kėdainių lietuvių ir švedų draugijos nariai pamokys norinčiuosius žaisti Skandinavijos šalyse labai populiarų KUBB-o žaidimą, o  kėdainietis Darius Petkevičius, kurio šeima labai daug dėmesio skiria vikingiškajam gyvenimo būdui, pamokys dar kitokių senovinių žaidimų.  

Visa ši linksmoji dalis vyks porą valandų nuo 18.30 val., bet prieš tai bus kiek rimtesnių ir solidesnių reikalų be i renginių. 

Rimtoji dalisĮ Kėdainius atvyksta  dvi garbios viešnios iš Vilniaus −  Švedijos ambasados antroji sekretorė Hanna Rehn ir kultūros projektų koordinatorė  Giedrė Berželionytė. Apsilankiusios švediško kapitalo turinčioje įmonėje  „Väderstad“ (žemės ūkio technikos pardavimo bendrovėje Saviečiuose),  ambasados atstovės  bus priimtos savivaldybės vadovų,tada lankys senamiestį, apžiūrės vietas, susijusias su Švedija (žinia,Kėdainiai turi ne vieną tokią istorinę vietą). 16.30 val.  Kėdainių r. sav. Mikalojaus Daukšos bibliotekoje atidarys parodą  „Švedija nuo A iki Ö“, o paskui vyks ambasados organizuota viktorina apie Švediją. 

Tie,kas nori  dalyvauti protmūšyje, kurio pagrindinė tema yra Švedija, sudarykite savo 3−4  žmonių komandą ir registruokitės. Skambinti reiktų  iki  rugsėjo 12 d. tel. 8 687 10658 (L. Žilytė)arba rašyti e. p. laimazilyte.renginiai@gmail.com.

Prizas puikus − apsilankymas Švedijos ambasadoje Vilniuje rugsėjo 28  d. ir ypatingi, Lietuvos 100-mečiui skirti, pietūs su Švedijos ambasadore Lietuvoje Maria Christina Lundqvist.

Dar vienas renginys tądien lauks Daugiakultūriame centre: 13.30–15.00  val.  vyks  žymaus Lietuvos visuomenininko, pagalbos Ukrainai organizacijos  „Mėlyna ir geltona“ įkūrėjo ir vadovo Jono Ohmano susitikimas su Kėdainių jaunimu. Bus kalbamasi apie Ukrainos įvykius ir ne tik. Laukiami vyresniųjų klasių mokiniai.

Renginį rengia Kėdainių lietuvių ir švedų draugija, Kėdainių r. sav. Mikalojaus Daukšos viešoji biblioteka, Kėdainių krašto muziejaus Daugiakultūris centras, Švedijos ambasada Vilniuje.

Iš dalies finansuoja Kėdainių rajono savivaldybė pagal projektą  „Švedų kultūros dienos: Kėdainiai myli Švediją“. Rėmėjai: „Väderstad“,„Kavamanija“, „Grėjaus namas“, „Šamūkis“. 

Projekto vadovė Kėdainių lietuvių ir švedų draugijos pirmininkė Rūta Švedienė. 

Švedų kultūros diena KĖDAINIAI MYLI ŠVEDIJĄ!

PROGRAMA

Rugsėjo 13 d. (ketvirtadienis)

Kėdainių krašto muziejaus Daugiakultūris centras (Senosios Rinkos a. 12)

13.30–15.00 val.  –  žymiausio Lietuvoje švedo Jono Ohmano susitikimas su Kėdainių moksleiviais „Pokalbis su Jonu O.“ 

Kėdainiųr. sav.  Mikalojaus Daukšos viešoji biblioteka (Didžiosios Rinkos a. 11)

16.30val.  – parodos „Švedija  nuo A iki Ö“  atidarymas (III a.)
Dalyvaus Švedijos ambasados antroji sekretorė Hanna Rehn
Viktorina apie Švediją 
Burkite savo 3−4  žmonių komandą ir registruokitės!
Skambinti iki  rugsėjo 12 d. tel. 8 687 10658 (L. Žilytė) rašyti e. p. laimazilyte.renginiai@gmail.com
Prizas − apsilankymas Švedijos ambasadoje Vilniuje rugsėjo 28  d. ir ypatingi, Lietuovos 100-mečiui skirti, pietūs su Švedijos ambasadore Lietuvoje Maria Christina Lundqvist

Nuo 18.30 val.  bibliotekos kiemelyje ant Nevėžio kranto:
skandinaviškojo  „Kubbo“  žaidynės
švediškos raugintos silkės  ragautuvės su švedu Jonu Ohmanu
vikingiškojo autentiško maisto  degustacija  su viešnia iš kuršių krašto Edita Nurmi
susipažinimas su vikingiškąja kėdainiečio  Dariaus Petkevičiaus šeima
švediška ir kėdainietiška kava su „Kavamanija“
kėdainietiška „ŠamŪkio“produkcija
Griežtai draudžiama Kėdainietis.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio redakcijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti Kėdainietis.lt kaip šaltinį ir naudoti aktyvią Kėdainietis.lt nuorodą.

Prie kiekvieno Jūsų komentaro bus rodomas IP 18.232.147.215.

Rašyti

Portalo Kėdainietis.lt redakcija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, pažeidžia įstatymus ar reklamuoja. Informuokite redaktorius apie netinkamus komentarus Kedainiai@internetozinios.lt. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Taip pat skaitykite

Šį šeštadienį − „Kėdainių iššūkis“ !

Šį šeštadienį, balandžio 27 d., nuo 11 iki 16 val. Kėdainių Didžiosios Rinkos aikštėje vyks „Kėdainių iššūkis“ – renginys, skirt...

Tradicijas ir dabartį jungiantis festivalis „PapArtIs“

Birželio 21–23 dienomis kėdainiečius ir miesto svečius Didžiosios Rinkos aikštėje džiugins II-asis tradicijas ir dabartį jungiantis festiva...