Lietuvių kalbos dienoms pasibaigus

 Valstybinė lietuvių kalbos komisija jau ketvirtą kartą kvietė 2019 m. vasario 16 d. – kovo 11 d. surengti Lietuvių kalbos dienas Lietuvos įstaigose, visuomeninėse organizacijose ir lietuvių bendruomenėse užsienyje.

Lietuvių kalbos dienų tikslas – didinti valstybinės kalbos prestižą, stiprinti kalbos mokymosi motyvaciją, prisidėti prie lietuvių kalbos sklaidos, prisiminti mūsų kalbą, literatūrą ir kultūrą puoselėjusias asmenybes.

Nemažai Lietuvių kalbos dienoms skirtų renginių vyko ir Kėdainių profesinio rengimo centre. Kovo 4 d. centre lankėsi garbus svečias – Valstybinės kalbos inspekcijos vadovas Donatas Smalinskas. Jis susitiko su mokiniais ir mokytojais. Mokiniai klausėsi įdomios paskaitos „Kad lietuvių kalba nebūtų sunki ir nuobodi“, o su mokytojais buvo kalbamasi tema „Laisvo kalbėjimo receptai“.

Kovo 7 d. vyko skaitymai „Nusilenkime gimtajam žodžiui“, kuriuose dalyvavo ne tik mokiniai, mokytojai, kiti centro darbuotojai, bet ir Trečiojo amžiaus universiteto senjorai. Fleitos ir kanklių melodijomis dalyvių širdis virpino Kėdainių muzikos mokyklos auklėtiniai. Tai buvo jautri ir prasminga žodžio ir muzikos šventė.

Kadangi 2019-ieji Lietuvos Respublikos Seimo paskelbti Juozo Tumo-Vaižganto metais, buvo suorganizuota edukacinė išvyka į Juozo Tumo-Vaižganto ir knygnešių muziejų Ustronės vienkiemyje (Panevėžio r.).

Kovo 8 d. Nacionalinį diktantą kartu su visos šalies lietuvių kalbos mylėtojais rašė ir 18 mūsų centro mokinių. Džiugu, kad kartu su mokiniais diktantą rašė centro direktorius Dangiras Kačinskas bei profesijos mokytoja Irena Merkelienė.

Centro mokiniai taip pat dalyvavo tradiciniuose lietuvių kalbos konkursuose „Kalbų Kengūra 2019“, „Olympis 2019“, kalbos viktorinoje, kuri buvo skirta I-II gimnazijos klasių mokiniams. Geriausias gimtosios kalbos žinias parodė šie gimnazistai: Žilvinas Magerramovas (IB), Gabrielė Renčeliauskaitė (IIA), Savina Brigytė (IA).

Šiemet pirmą kartą Kėdainių rajono savivaldybė organizavo Kėdainių įmonių, įstaigų gražiausių pavadinimų rinkimus. Savivaldybės kalbos tvarkytoja Rūta Švedienė pakvietė mūsų centrą bendradarbiauti vykdant šiuos rinkimus ir padėti surinkti pavadinimus konkursui. Mokinės Eglė Abromavičiūtė ir Sandra Kuznecovaitė keletą dienų po pamokų vaikščiojo miesto gatvėmis, nukako net už miesto ribų ir visur fotografavo iškabas su pavadinimais. Nuotraukos buvo pristatytos savivaldybės kalbos tvarkytojai. Be to, mokinės dar ėmėsi ir statistinio tyrimo: sudarė nufotografuotų pavadinimų sąrašą ir nustatė, kiek procentų iš jų yra lietuviški, kiek užsienietiški ir kiek dirbtiniai žodžiai. Pastebėta tendencija, kad sparčiai plinta pavadinimai, kurių žodžiai sukurti dirbtinai. Ši veikla Eglei ir Sandrai buvo įdomi ir naudinga patirtis. Be to, jos buvo pakviestos į konkurso nugalėtojų pagerbimo renginį, kuris vyko Kėdainių rajono savivaldybėje, ir apdovanotos atminimo dovanėlėmis.
Nors Lietuvių kalbos dienos baigėsi, bet niekada neturi baigtis mūsų rūpinimasis gimtąja kalba.

Birutė Konstanblackaitė, lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja

Griežtai draudžiama Kėdainietis.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio redakcijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti Kėdainietis.lt kaip šaltinį ir naudoti aktyvią Kėdainietis.lt nuorodą.

Prie kiekvieno Jūsų komentaro bus rodomas IP 54.226.4.91.

Rašyti

Portalo Kėdainietis.lt redakcija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, pažeidžia įstatymus ar reklamuoja. Informuokite redaktorius apie netinkamus komentarus Kedainiai@internetozinios.lt. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Taip pat skaitykite

Edukacinis renginys „Per edukacines veiklas pažinkime neregimą pasaulį“

Gegužės 13 d. Mikalojaus Daukšos viešosios bibliotekos vaikų ir jaunimo skyriuje vyko edukacinis renginys „Per edukacines veiklas pažinkime ne...

Šventė „DĖMESIO – AŠ ESU“

Šventė „DĖMESIO – AŠ ESU“, skirta Tarptautinei vaikų gynimo dienai, vyks birželio 1 d. (šeštadienį) 12 val. VYTAUTO PARKE.