Nauji statiniai senamiestyje – kaip jie susiję su paveldu, kokią įtaką jam daro?

Pateikiame žymaus Lietuvos architekto, urbanisto ir paminklosaugininko, auksinio Architektūros riterio ordino kavalieriaus prof. Jurgio Rimvydo Palio nuomonę dėl Kėdainių Didžiosios Rinkos aikštės rekonstrukcijos, pėsčiųjų tilto per Nevėžį, naujai tvarkomo krantinės, atsirandančios prieplaukos architektūrinių bei urbanistinių sprendinių.

Kokia Jūsų profesionali nuomonė apie tiltą per Nevėžį ir naujai tvarkomą krantinę?

„Tiltas savo ašimi ir savo kryptimi pratęsiantis Didžiosios gatvės kryptį, sutampančia su Rinkos aikštės kraštine, sudaro bendrą kompoziciją ir tai yra teisingas sprendimas, būdingas daugeliui senųjų Europos miestų. Formuojama prieplauka su aikšte ir tilto pradžia dėl reljefo ypatumų sujungta nuolaidžiu įvažiavimu. Be to, prieplaukos atsitraukimas toliau nuo tilto yra būtinas laivų plaukimo ir švartavimosi saugumo požiūriu.

Tiek tiltas, tiek prieplauka, esantys sąlyginai tolokai vienas nuo kito, suvokiami kaip atskiri objektai ir todėl vienas kitam vizualiai nekliudo. Pats tiltas sumanytas kaip jaukus erdvinis koridorius tarp abiejų miesto dalių.

Ateityje galima būtų svarstyti perspektyvą pratęsti prieplaukos tipo krantinę po tiltu ir kažkiek žemyn, įrengiant platesnį vaikščiojimo taką su laivų švartavimosi kilpomis, knechtais ir ją sujungiant keliais laipteliais su Rinkos aikšte ir toliau.“

Kėdainiečiai norėtų išgirsti Jūsų nuomonę ir dėl Didžiosios Rinkos aikštės rekonstrukcijos

Manau, kad Didžioji Rinkos aikštė po rekonstrukcijos įgavo rimtą autentišką pavidalą. Anksčiau buvę stichiškai susodinti medžiai sudarė ne aikštės, o didelio skvero įspūdį. Seniau visos miestų ir miestelių senamiesčių aikštės buvo prekybinės, juk iš čia ir pavadinimas rinkos aikštė.

Vakarinėje dalyje suformuotas užstatymas padeda galutinai suformuoti aikštės perimetrą. Naujas vakarinio aikštės perimetro užstatymas nekliudo suvokti Reformatų evangelikų bažnyčią. Centrinė užstatymo dalis yra stiklinė ir beveik permatoma. Atnaujintas grindinys, suformuotas naujo užstatymo perimetras, skulptūrinė grupė leidžia matyti aikštę kaip tikro europietiško senamiesčio erdvę, skirtą viešiems renginiams rengti.

Būtų gerai aplink aikštę esančiuose pastatuose įrengti daugiau kavinių. Šiaip senamiesčiams yra būdinga, kad įvairūs vertingi pastatai nebūtinai matomi iš tolo ir „visu ūgiu“, o vaizdiniai dažnai atsiveria už posūkio ir visai netikėtai. Reikėtų padiskutuoti apie naują vakarinio užstatymo neutralesnį spalvinį sprendimą. Be to, Didžiosios Rinkos aikštei, kaip reprezentacinei aikštei, labai reikalingas rotušės bokšto su laikrodžiu atstatymas.“

© Nuotr. A. Bružo ir V. JuškosKėdainių rajono savivaldybės ir Kėdainių LEZ informacija

Griežtai draudžiama Kėdainietis.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio redakcijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti Kėdainietis.lt kaip šaltinį ir naudoti aktyvią Kėdainietis.lt nuorodą.

Prie kiekvieno Jūsų komentaro bus rodomas IP 18.232.147.215.

Rašyti

Portalo Kėdainietis.lt redakcija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, pažeidžia įstatymus ar reklamuoja. Informuokite redaktorius apie netinkamus komentarus Kedainiai@internetozinios.lt. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Taip pat skaitykite

Minimos 429-osios Magdeburgo teisių Kėdainiams suteikimo metinės

Kėdainių savininko Jono Kiškos prašymu 1590 m. balandžio 15 d. Lietuvos didysis kunigaikštis Zigmantas III Vaza Kėdainiams suteikė Magdeburgo ...

Karolina Pralgauskytė – nominacijos „Metų pilietiškumas“ nugalėtoja

Balandžio 11 d. ketvirtą kartą Kauno technologijos universiteto „Santakos“ slėnyje vyko renginys „Lietuvos mokyklų apdovanojimai“, kurių...