Lietuvių kalbos draugijos Kėdainių Mikalojaus Daukšos skyriaus veikla bus aktyvi

Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienos proga buvo įkurtas Lietuvių kalbos draugijos Kėdainių Mikalojaus Daukšos skyrius. Žinia, šio žymaus švietėjo, lietuvių raštijos kūrėjo gimtinė yra Kėdainiai. Jo vardu pavadinta rajono savivaldybės viešoji biblioteka, prie jo sodinto ir tebežaliuojančio ąžuolo Babėnuose vyksta gražūs literatūriniai renginiai. Kėdainiai nuo šiol turės ir jo vardo lietuvių kalbos, literatūros, istorijos, apskritai lietuvių kultūros mylėtojų, puoselėtojų draugiją.

Įdomu tai, kad šios draugijos steigiamasis susirinkimas vyko kaimyninėje Krekenavos seniūnijoje, Ustronėje, nuostabioje ir įkvepiančioje erdvėje, Juozo Tumo-Vaižganto ir knygnešių muziejuje (šiemet gi Juozo Tumo-Vaižganto metai!), o jo muziejininkas Audrius Daukša (turintis giminystės sąsajų su mūsų M. Daukša!) tapo draugijos garbės nariu.

Šiame susirinkime dalyvavo šalies Lietuvių kalbos draugijos pirmininkė prof. Genovaitė Kačiuškienė iš Šiaulių ir vilnietė prof. Jolanta Zabarskaitė. Jos kėdainiečiams išsakė savo mintis, padrąsino, palinkėjo sėkmės. Beje, prof. J. Zabarskaitė ir pasiūlė suteikti skyriui Mikalojaus Daukšos vardą. G. Kačiuškienė papasakojo apie draugijos veiklą nuo 1935 metų ir išdalijo naujiesiems nariams draugijos nario ženkliukus.

Kėdainių draugijoje steigiamojo susirinkimo dieną užsiregistravo 18 narių, o dar keli kėdainiečiai prisijungė vėliau. Tad šiuo metu draugijai priklauso daugiau kaip 20 narių. Vadove išrinkta savivaldybės kalbininkė Rūta Švedienė, pavaduotojas − savivaldybės administracijos Švietimo ir kultūros skyriaus vyr. specialistas Rytas Tamašauskas, sekretorė – mokytoja ekspertė lituanistė iš Suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centro Aldona Šliažaitė.

Ši trijų žmonių aktyvo grupė ir subūrė bendraminčius, kurie pagal Lietuvių kalbos draugijos įstatus, skyriaus planus, narių norus bei iniciatyvas ir stengsis organizuoti draugijos veiklą.

LKD Kėdainių Mikalojaus Daukšos skyriaus nariai: kalbininkai, literatai, istorikai, bibliotekininkės, matematikas, gydytoja, seniūnijos darbuotoja,vertėja, tarybos narys, švietimo įstaigos vadovas ir kt.

Pagrindinė veikla – švietėjiška bei maloni: ir nariams, ir visuomenei

Pagrindinis draugijos veiklos tikslas – ugdyti visuomenės kalbinį sąmoningumą, formuoti teigiamas nuostatas dėl kalbos, kelti kalbos prestižą.

„Organizuosime švietėjišką veiklą, kuri būtų orientuota į visuomenę, į kėdainiečius. Taip pat bursime į renginius, skirtus tik draugijos nariams, nes, mano įsitikinimu, veikla turi būti skirta ir sau, ir kitam, turi būti ir rimta, oficiali, ir smagi, maloni patiems nariams, nes tik atsipalaidavęs ir susidraugavęs su kolektyvu žmogus gali jam atsiduoti, gali kurti, pats veikti ir įsitraukti į įvairias veiklas arba kitus įtraukti į savo norimas. Taigi ir kalbos taisyklingumas, normos, jų skleidimas įvairiomis formomis visuomenei, ir kalbos grožis bei kūrybiškumas, ir senųjų, iš mūsų krašto kilusių kalbininkų, švietėjų darbų aktualizavimas šiandien, ir šio laikmečio, dabartinių kėdainiečių kalbininkų bei literatų, švietėjų darbai. Viso to, kas kalbiškai, o ir literatūriškai, netgi ir plačiau kultūrine prasme aktualu, įdomu, prasminga Kėdainių krašte parodymas bei akcentavimas visiems ir vienas kitam. Pačių narių malonus ir gražus bendravimas, bendra veikla bei draugystė. Norėčiau, kad sukurtume svarbią Kėdainiuose kultūrinę bendriją, kartu maloniai ir draugiškai bendraujančių žmonių grupę. Tikiuosi, tai pavyks“, − sako draugijos pirmininkė R. Švedienė. – Kadangi žmonių draugijoje nemažai, idėjų, regis, nors vežimu vežk, kiekvienas turėtų rasti sau nišą: ką nuveikti, ką inicijuoti, kur savo žiniomis ir gebėjimais prisidėti, kur dalyvauti. Manau, surengsime ne vieną įdomų renginį ir visuomenei, ir sau patiems. Pirmiausia reikia išsigryninti, o tam reikia gerai pažinti vienas kitą, kas kam gabus, kas kokią veiklą nusiteikęs plėtoti. Dėl visko tarsimės ir veiklą koordinuosime. Ir visada prisiminsime, kokį vardą turi draugija, tad mūsų žymiajam švietėjui M. Daukšai dėmesio nepritrūks.“

Šiais metais – ir solidūs renginiai, ir malonios išvykos

Taigi pirmasis renginys buvo išvyka į Juozo Tumo-Vaižganto ir knygnešių muziejų, ten vykęs susirinkimas. Antrasis renginys − birželio 1 dieną: draugija vyks į Pernaravą, į draugijos narės Loretos Andrulienės organizuojamą didelę, visos dienos, šventę, skirtą pedagogės, žymios tautinio atgimimo veikėjos, gimusios mūsų krašte, Jadvygos Teofilės Juškytės-Širšėss 150-mečiui.

Dar birželio mėnesio pabaigoje bus surengta istorinė-kalbinė-kultūrinė išvyka į Dotnuvą. Čia Rytas Tamašauskas pavedžios atvykusiuosius po Dotnuvos vienuolyną, bažnyčią ir kitas vietas, perteiks savo gausias kraštotyrines, kalbines, istorines žinias, o po to bus vaišinamasi to krašto valgiais. Rudenį ketinama surengti renginius, skirtus Vietovardžių metams, M. Daukšos Postilės 420-mečiui, daug mūsų kultūrai nusipelniusio redaktoriaus, kalbininko, vertėjo Aleksandro Žirgulio 110-osioms gimimo metinėms.

Reiktų parašyti šviečiamųjų straipsnių. Galbūt pavyks rajono spaudoje sukurti draugijos narių švietėjiškų straipsnių skyrelį.

Draugija norėtų prisidėti ir prie krašto žmonių raštingumo kėlimo. Galbūt pavyktų pasikviesti į Kėdainius tuos mokslo žmones, kurie šiuo metu intensyviai tobulina rašybos ir skyrybos taisykles, kad apie tai būtų pasikalbėta, susipažindinta, padiskutuota. Galima surengti ir praktinį įvairių tekstų rašymo seminarą.

Konferencijos, seminarai, paskaitos, straipsniai – visa tai solidu ir rimta. Reikia ieškoti ir tokių formų, kurios pasiektų ir kitokio mąstymo, požiūrio žmones. Pavyzdžiui, jei nori pritraukti jaunimą, reikia jau modernesnių formų. Reiktų patį jaunimą bandyti įtraukti į tokią švietėjišką veiklą, tada labiau būtų žinoma, ko jiems reikia, koks kelias į jų širdis ir protą. Galbūt tiktų surengti kartu su jaunais žmonėmis protmūšį, galbūt virtualią viktoriną, galbūt įtraukti į kokį kalbinį tyrimą. O gal draugijos nariai mokytojai norėtų su savo mokiniais kurti kalbos laideles ir jas transliuoti internete?

Idėjų ir norų daug. Tikimės, pavyks realizuoti daugelį jų.

Kėdainių rajono savivaldybės informacija

Griežtai draudžiama Kėdainietis.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio redakcijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti Kėdainietis.lt kaip šaltinį ir naudoti aktyvią Kėdainietis.lt nuorodą.

Prie kiekvieno Jūsų komentaro bus rodomas IP 18.212.243.191.

Rašyti

Portalo Kėdainietis.lt redakcija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, pažeidžia įstatymus ar reklamuoja. Informuokite redaktorius apie netinkamus komentarus Kedainiai@internetozinios.lt. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Taip pat skaitykite

Ministro V. Sinkevičiaus žinia Kėdainiams: rudenį bus įkurtas bendradarbystės centras „Spiečius“

Penktadienį Kėdainiuose Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministras Virginijus Sinkevičius susitiko su Kėdainių rajono savivaldybės ...

Kultūros ministras M. Kvietkauskas: Lietuvos muziejų kelias atveria naujus akiračius

Kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas dalyvavo Lietuvos muziejų kelio programos „Tėvynės ieškojimas“ atidaryme Česlovo Milošo kultūros...