Europos Sąjungos direktyva dėl oraus minimalaus mėnesinio atlyginimo sulaukė palaikymo Seime

2019 metų spalio mėnesį Europos Parlamente buvo pateikta rezoliucija „Dėl mažiausios minimalaus atlyginimo ribos – 750 Eur – nustatymo visoje Europos Sąjungoje“. Šios rezoliucijos pagrindu gimė Europos Komisijos direktyva dėl deramo minimaliojo darbo užmokesčio Europos Sąjungoje. Direktyva jau pradėta svarstyti Lietuvos Respublikos Seime.

Darbo partijos frakcijos Seime seniūnas prof. Vigilijus Jukna primena: „Atsižvelgiant į kasmetinę infliaciją ir bendrojo vidaus produkto (BVP) augimą, savo programoje žadėjome įdiegti skaidrią metodiką, pagal kurią kasmet būtų skaičiuojamas minimalus mėnesinis atlyginimas (MMA). Mūsų skaičiavimais, MMA jau šiuo metu neturėtų būti mažesnis kaip 750 Eur. Pandemija koreguoja galimus planus, bet Lietuvai būtinas ir tolesnis MMA augimas, siekiant išvengti mūsų žmonių emigracijos į kitas šalis. Minimalus mėnesinis atlyginimas Lietuvoje nuo šių metų sausio 1 dienos yra 642 Eur (arba apie 467 Eur „į rankas“). Puiku, kad MMA didėja, tačiau kol kas tai vyksta per lėtai. Pritarus Europos Komisijos direktyvai MMA didės greičiau.“

Galime pasidžiaugti, kad Lietuvos Respublikos Seimas imasi svarstyti Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą dėl deramo minimaliojo darbo užmokesčio Europos Sąjungoje (ES). Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos pozicijai jau vieningai pritarta Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitete (SRDK). SRDK teigia, kad direktyva neprieštarauja ES subsidiarumo principui. Toliau direktyva bus svarstoma Seimo Europos reikalų komitete.

Abiem minėtiems komitetams priklausantis Darbo partijos frakcijos narys doc. dr. Mindaugas Puidokas teigia: „Buvau vienas iš SRDK komiteto išvadų rengėjų. Svarbiausia mums yra ne tik didinti minimalų mėnesinį atlyginimą, bet ir siekti, kad jis leistų žmogui ne vos vos išgyventi save spaudžiant visur, kur tik įmanoma, bet ir apsirūpinti tuo, kas būtina. Šia ES direktyva siekiama, kad dirbantys žmonės būtų apsaugoti deramu minimaliuoju darbo užmokesčiu, sudarančiu galimybes oriai gyventi šalyje, kurioje jie dirba. Žodis oriai čia raktinis, nes dabar Lietuva yra ES dugne pagal MMA tarp šalių narių.“

Svarbu paminėti, kad visose ES šalyse MMA yra ir bus skirtingas, nes atsižvelgiama į šalies pragyvenimo lygį. Pavyzdžiui, Vokietijoje jau dabar MMA siekia 1250 Eur į rankas, o Lietuva pagal šį rodiklį lenkia vos kelias ES šalis.

2020 m. spalio 13 d. paskelbtais Tarptautinio valiutos fondo duomenimis, Lietuvos BVP vienam gyventojui augo ir per metus viršijo Ispanijos, Slovėnijos ir Estijos BVP sukurtą vienam gyventojui. Pagal šį rodiklį Lietuva lenkia visas naująsias Europos Sąjungos šalis, išskyrus Čekiją, ir senąsias ES šalis – Ispaniją, Portugaliją ir Graikiją.

Tačiau 2020 m. III ketvirtį vidutinis atlyginimas „į rankas“ Lietuvoje buvo 928 eurai, Estijoje – 1214 eurai, Slovėnijoje – 1181 eurai, o Lietuvos MMA buvo vienas žemiausių tarp ES šalių (447 eur „į rankas“).

Vertindami Lietuvos ekonominius rodiklius galime teigti, kad MMA didėjimui potencialas tikrai yra net ir sudėtingomis pandemijos sąlygomis. Direktyvos pagalba bus tinkamos gairės tam, kad MMA būtų nuosekliai didinamas, mažėtų „šešėlio“ dalis ir greičiau būtų kuriamos sąlygos dirbantiems žmonėms gyventi oriai.

Griežtai draudžiama Kėdainietis.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio redakcijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti Kėdainietis.lt kaip šaltinį ir naudoti aktyvią Kėdainietis.lt nuorodą.

Prie kiekvieno Jūsų komentaro bus rodomas IP 44.197.197.23.

Rašyti

Portalo Kėdainietis.lt redakcija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, pažeidžia įstatymus ar reklamuoja. Informuokite redaktorius apie netinkamus komentarus Kedainiai@internetozinios.lt. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Taip pat skaitykite

Kankina padidėjęs prakaitavimas?

Sveikata

Prakaitas – tai optimali organizmo būsena, kurios metu kūnas reguliuoja savo temperatūrą – vėsinasi, pašalina toksinus bei kitas medžiagas....

7 natūralistinį interjerą pagyvinantys, originalūs akcentai

Namuose džiaugiatės natūralistinio stiliaus teikiama ramybe, bet jaučiate, kad trūksta vieno ar kelių išskirtinių akcentų? Atėjusi vasara į...