"Seni ir nauji Kėdainiai"

Gyvename Kėdainių mieste, rajone, žinome jo istoriją, tačiau, kartais net neįsivaizduojame, kaip viena ar kita vieta  atrodė prieš daugelį metų. Galbūt esame primiršę, o gal net nė karto negirdėję pačių įdomiausių ar slapčiausių istorijų apie šį nuostabų kampelį pačiame Lietuvos centre.

Pabandykime visi kartu prisiminti jo istoriją, vietas, kurias vienaip ar kitaip  esame atradę, o gal tiesiog savo albumuose turime nugulusių legendinių nuotraukų, kuriomis galime ir norime pasidalinti vieni su kitais. 

Siųskite nuotraukas, aprašymus adresu: info@internetozinios.lt

Šiandien  štai viešbučio - restarono "Grėjaus namas" išorės fasadas ir vidinis kiemas. 

"Vidinio kiemo nuotrauka labai nustebino. Niekada nebuvau mačiusi šio kiemelio, kaip jis atrodė prieš daugelį metų. Neįtikėtina. Nerealu.", - stebėjosi Sandra. 

„Grėjaus namas“ įsikūręs Kėdainių senamiesčio gatvelėje, pačioje miesto širdyje, Didžioji g. 36. 

XV – XVIII a. tūkstančiai škotų, ieškodami laimės, emigravo į Šiaurės ir Vidurio Rytų Europą. Jie apsistojo Švedijoje, Prūsijoje, Lenkijoje.
Nuo 1630 metų škotai apsigyveno Kėdainiuose. Čia jie tapo svarbiais miesto ekonominio gyvenimo dalyviais, miesto magistrato ir evangelikų reformatų bendruomenės nariais. Istoriniai šaltiniai byloja, kad nuo škotų atvykimo į Kėdainius 1630 metais iki jų bendruomenės sunykimo 1750 metais, mieste gyveno apie 130 škotų giminių atstovai.
Pastatas Kėdainiuose, kuriame įsikūrė viešbutis nuo XVIII a. pradžios iki XVIII a. vidurio priklausė Kėdainių magistrato vaito teismo nariui, suolininkui škotui Jokūbui Grėjui (Jacob Gray).

1727 ir 1730 metais Jokūbas Grėjus su kitais Kėdainių miestiečiais škotais vyko į Angliją rinkti lėšų nuskurdusiems Kėdainių škotams.

1731m. Jokūbas Grėjus kartu su dar aštuoniais Kėdainių magistrato nariais škotais įkūrė Societatis Commerciorum – Komercijos draugiją. 1735 m. jis nuomojo vieną iš Kėdainių evangelikų reformatų bažnyčios krautuvių, o 1739 m. Kėdainių miesto inventoriaus sąraše, Didžiojoje gatvėje, yra paminėti du jo valdyti mūriniai namai. Be to, Jokūbas Grėjus ir toliau buvo aktyvus miesto bendruomenės narys, nes 1741 m. paminėtas kaip vienas iš Kėdainių magistrato burmistrų. Tai buvo paskutinis Jokūbo Grėjaus paminėjimas rašytiniuose šaltiniuose. 1765 m. šis pastatas jau priklausė Kėdainių burmistrui J.Valentinovičiui, tačiau miesto inventoriaus sąraše dar tebebuvo, vadinamas Grėjaus mūriniu namu – kamienica grejowska.

Griežtai draudžiama Kėdainietis.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio redakcijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti Kėdainietis.lt kaip šaltinį ir naudoti aktyvią Kėdainietis.lt nuorodą.

Prie kiekvieno Jūsų komentaro bus rodomas IP 35.153.135.60.

Rašyti

Portalo Kėdainietis.lt redakcija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, pažeidžia įstatymus ar reklamuoja. Informuokite redaktorius apie netinkamus komentarus Kedainiai@internetozinios.lt. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Taip pat skaitykite

Suskaičiuotas 2019 metų valstybinių brandos egzaminų rezultatų derlius

Nacionalinis egzaminų centras jau paskelbė šių metų pagrindinės sesijos valstybinių brandos egzaminų – lietuvių kalbos ir literatūros, mat...

Greit prasidės Pramonės gatvės rekonstrukcijos antras etapas

Už mėnesio Pramonės gatvėje vėl vyks rekonstrukcijos darbai. Šiuo metu renkamas rangovas. Dalis gatvės buvo atnaujinta dar pernai, tad, įvykd...