Rinkitės saugias grožio paslaugas

Nepriklausomai nei nuo amžiaus, nei nuo lyties, visi nori būti gražūs, atrodyti puikiai, todėl skuba į grožio salonus ir kirpyklas. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) Kauno departamento Kėdainių skyriaus specialistai rekomenduoja šių įstaigų klientams atkreipti dėmesį į bendrą tvarką ir švarą grožio salone, naudojamų kosmetikos gaminių galiojimo laiką bei ar grožio paslaugas teikiantis asmuo laikosi rankų ir darbo vietos higienos. 

Kiekvienas grožio paslaugų teikėjas turi laikytis grožio paslaugoms teikti nustatytų reikalavimų. Reikalavimai apima patalpas, įrenginius, paslaugas teikiančius vartotojus bei dezinfekciją ir sterilizaciją. Pagrindinius grožio paslaugų sveikatos saugos reikalavimus, kuriais vadovaudamiesi grožio paslaugų teikėjai privalo teikti saugias paslaugas, nustato Lietuvos higienos norma HN 117:2007 „Grožio paslaugų sveikatos saugos reikalavimai“. 

Teikdami grožio paslaugas, kurių metu pažeidžiama oda arba gleivinė, asmenys turi mūvėti vienkartines pirštines ir keisti jas po kiekvieno paslaugos vartotojo. Kiekvienam vartotojui, kuriam suteikiamos kirpimo paslaugos, turi būti naudojami vienkartiniai arba švarūs daugkartiniai apdangalai, popierinės juostelės bei servetėles. 

Nesaugi paslauga – rizika susirgti

Svarbus ne tik grožio meistrų profesionalumas, bet ir saugumas. Nesilaikant higienos reikalavimų tiek klientui, tiek ir darbuotojui kyla rizika užsikrėsti įvairiomis ligomis. Naudojantis grožio procedūromis, kai nesilaikoma asmens higienos ir sveikatos saugos reikalavimų, neužtikrinama tinkama aplinkos higiena, naudojami netinkamai išvalyti, dezinfekuoti ir sterilizuoti instrumentai, yra tikimybė užsikrėsti: grybeline infekcija, karpomis, bakterinėmis infekcijomis, niežais, utelėmis, netgi ŽIV, hepatitais B ir C ir kt.       

Grožio paslaugos skirstomos į dvi kategorijas. A kategorijos grožio paslauga – grožio paslauga, kurią teikiant pažeidžiama paslaugos gavėjo oda arba gleivinė ir tam skirtas instrumentas gali būti užteršiamas krauju arba kitais kūno skysčiais. Prie šių paslaugų priskiriamos tatuiravimo, ilgalaikio makiažo, papuošalų vėrimo, plaukų skutimo, manikiūro ir pedikiūro (kai karpomos nagų odelės) ir kitos invazinės grožio paslaugos. B kategorijos grožio paslauga – grožio paslauga, kurią teikiant nepažeidžiama paslaugos gavėjo oda arba gleivinė. Prie šių paslaugų priskiriamos veido ir kūno, plaukų priežiūros, manikiūro ir pedikiūro (kai nekarpomos nagų odelės), plaukų šalinimo vašku ar pan., dekoratyvinės kosmetikos ir kitos neinvazinės paslaugos. 

Didžiausia rizika užsikrėsti yra tada, kai atliekamos procedūros, kurių metu galimas odos ar gleivinės pažeidimas bei sąlytis su kito asmens krauju ar kitais organizmo skysčiais. Atliekant šias paslaugas, turi būti naudojami sterilūs vienkartiniai ar sterilūs daugkartiniai instrumentai. Vienkartiniai sterilūs ir sterilizuoti daugkartiniai instrumentai, naudojami teikiant A kategorijos grožio paslaugas, išpakuojami klientui matant. B kategorijos paslaugoms teikti turi būti naudojami vienkartiniai arba tinkamai išvalyti ir dezinfekuoti daugkartiniai instrumentai. 

Vartotojams turi būti suteikiama informacija

Paslaugų vartotojui pareikalavus, grožio paslaugų teikėjas privalo pateikti informaciją apie naudojamus instrumentų valymo, dezinfekcijos ir sterilizacijos būdus, naudojamus kosmetikos gaminius, dažus, papuošalus. Taip pat klientui turi būti suteikta informacija apie:

riziką, susijusią su paslaugų teikimu, galimas komplikacijas ir tolesnę kūno vietų priežiūrą;

atvejus (ligos, amžius, asmens organizmo būklės ir savybės ir kt.), kai paslauga negali būti teikiama paslaugos vartotojui;

galimą riziką vartotojo sveikatai, komplikacijas (užsikrėtimo virusinėmis, bakterinėmis, grybelinėmis ligomis, infekcijos, kraujagyslių, nervų pažeidimo, alerginių reakcijų, randėjimo, kai kurių ligų paūmėjimo pavojus ir kt.),

galimas organizmo reakcijas (padidėjęs jautrumas, dirginimas, niežėjimas, paraudimas, patinimas, išsausėjimas, atmetimo reakcija ir kt.), elgesį (priemonės, kurių turi būti imamasi) prieš ir po procedūros, papildomą priežiūrą.

Pakeisti reikalavimai teikiantiems masažo paslaugas

NVSC Kauno departamento Kėdainių skyriaus specialistai informuoja, kad pagal Sveikatos apsaugos ministerijos išaiškinimą, masažas yra priskiriamas licencijuojamai asmens sveikatos priežiūros veiklai, licencijuojamoms bendrosioms asmens sveikatos priežiūros paslaugoms. Teisę verstis masažuotojo praktika turi tik asmuo, įgijęs masažuotojo profesinę kvalifikaciją. Masažuotojas gali verstis masažuotojo praktika tik įstaigose, turinčiose galiojančią įstaigos asmens sveikatos priežiūros licenciją. Pagal Lietuvos Respublikos sveikatos sistemos įstatymo, Lietuvos Respublikos sveikatos priežiūros įstaigų įstatymo nuostatas, grožio paslaugos nepriskiriamos asmens sveikatos priežiūros paslaugų grupei. 

Grožio paslaugų teikėjas privalo veiklą vykdyti turėdamas leidimą-higienos pasą grožio paslaugų teikimo veiklai, ir  teikti tik tas veido ir kūno priežiūros paslaugas (atlikti procedūras), kurios nepriskiriamos asmens sveikatos priežiūros specialisto kompetencijai. Asmens sveikatos priežiūros paslaugos, ir grožio paslaugos turi būti teikiamos tik atitinkamos paskirties patalpose. 

Invazinės grožio paslaugos

NVSC Kauno departamento Kėdainių skyriaus vis dažniau gauna skundų apie grožio salonuose atliekamas procedūras su hialurono rūgšties užpildais, mezosiūlais, veido raukšlių korekcijas, lūpų tūrio bei kontūro korekcijas ir kita, tai yra invazines procedūras, kurios išimtinai yra priskiriamos gydytojų kompetencijos sričiai. Šie grožio salonuose dirbantys darbuotojai neturi nei asmens, nei įstaigos sveikatos priežiūros licencijos, suteikiančių teisę vykdyti tokią veiklą. 

Invazinės grožio procedūros, tokios kaip mezoterapija, biorevitalizacija, trombocitais papildytos plazmos užpildų injekcijos, mezosiūlai, botulino toksino injekcijos bei kitos estetinės ir korekcinės procedūros, yra teisės aktų priskirtos asmens sveikatos priežiūros veiklai, kuria gali užsiimti tik sveikatos priežiūros specialistai: gydytojai dermatovenerologai, plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojai ar kiti gydytojai, o slaugytojai gali atlikti tam tikras procedūras, vykdydami gydytojų paskyrimus. Šios paslaugos gali būti teikiamos tik sveikatos priežiūros įstaigose, turinčiose licenciją. Visos intervencinės grožio procedūros turi pakankamai didelę riziką ir gali sukelti įvairias komplikacijas, kartais ir negrįžtamas. Tik licencijuoti asmenys gali užtikrinti, kad paslaugas suteiks medicininės paskirties patalpose reikiamomis infekcijų kontrolės sąlygomis.

Gyvenamosiose patalpose atliekamos paslaugos nesaugios

Pasitaiko atvejų, kai grožio paslaugos yra teikiamos namų sąlygomis, savo gyvenamosiose patalpose ar tam neįrengtose vietose. Nelegaliai teikiamos paslaugos yra nesaugios ir gali būti ankščiau išvardintų susirgimų priežastimi. Paslaugų vartotojams siūloma būti atsargiems ir pasidomėti, ar paslaugas teikiantis asmuo turi nustatyta tvarka išduotą leidimą-higienos pasą.

Leidimas-higienos pasas liudija, kad ūkinės komercinės veiklos sąlygos atitinka visuomenės sveikatos saugos teisės aktų reikalavimus.

Kėdainių rajono savivaldybėje grožio paslaugas teikia 294 objektai turintys leidimą-higienos pasą. Pasitikrinti, ar asmuo vykdo veiklą turėdamas leidimą-higienos pasą, galima apsilankius NVSC interneto svetainėje, atsidarius leidimų higienos pasų sąrašą, adresu https://vssis.nvsc.lt/lhp/index.php. Taip pat galima pasitikrinti ir Licencijų informacinėje sistemoje, adresu https://www.licencijavimas.lt/lis-epp-app/public/licenceSearch. Nuo 2017 m. sausio 1 d. įsigaliojus Administracinių nusižengimų kodeksui nustatyta, kad besiverčiantys ūkine komercine veikla be leidimo-higienos paso, sulauks baudos nuo 300 eurų iki 850 eurų, o nusižengus pakartotinai – nuo 900 eurų iki 1700 eurų.

Pastebėjus, kad nesilaikoma higienos normų reikalavimų, prašome apie tai informuoti Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Kauno departamento Kėdainių skyrių (Kėdainiai, Budrio g. 7, tel. (8-347) 60422, el. p. kedainiai@nvsc.lt).

Griežtai draudžiama Kėdainietis.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio redakcijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti Kėdainietis.lt kaip šaltinį ir naudoti aktyvią Kėdainietis.lt nuorodą.

Prie kiekvieno Jūsų komentaro bus rodomas IP 3.235.22.210.

Rašyti

Portalo Kėdainietis.lt redakcija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, pažeidžia įstatymus ar reklamuoja. Informuokite redaktorius apie netinkamus komentarus Kedainiai@internetozinios.lt. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Taip pat skaitykite

Kėdainiuose - vienybės vakaras ir trispalvė rankose

Liepos 6 d. lygiai 21 val. vietos laiku lietuviai visame pasaulyje giedojo ,,Tautišką giesmę". Pasak idėjos iniciatorių, esame vienintelė tauta,...

Daiva Makutienė: ,,III vieta - tai stiprus įvertinimas”

Tris dienas – liepos 2–4-ąją – Juodkrantės Liudviko Rėzos kultūros centro vasaros estradoje vyko aštuntasis tarptautinis vaikų ir jaunimo...