Galimai Nevėžio upė skęsta kenksmingose medžiagose

Kėdainiuose, šalia Nevėžio upės, esanti nuotekų valymo įmonė, šiuo metu yra didelių apkalbų rate. Visai netoli jos buvo pastebėta, kad į upę yra pilamos neaiškios kilmės medžiagos. Šia informacija internete pasidalino Kėdainių miesto gyventojas ir ji paplito it virusas. 

Problemą užfiksavęs kėdainietis susirūpino upės užterštumu ir pasipiktino, kodėl niekas skubiai nereaguoją į šią problemą. "Toks vaizdas, kad visiems nusispjauti ir į šį įvykį, nei valdininkai, nei kitokio rango pareigūnai nekreipia jokio dėmesio", - piktinosi kėdainietis.

Į upę galimai kenksmingi teršalai bėga jau apie dvi savaites, yra itin blogo kvapo ir rudos spalvos. 

Apie tai, kad į upę galimai bėga galbūt srutos, trumpu vaizdo įrašu papasakojo Kėdainių miesto gyventojas Danas Budrys. Vyras dėl upės užterštumo pirmiausiai kreipėsi telefonu 112. Specialistai iš karto užregistravo šį įvykį, ko sekoje, su kėdainiškiu susisiekė Kauno aplinkos apsaugos agentūra. Tą pačią dieną buvo paimti vandens tyrimai, tačiau iki šiol vyras negavo jokių žinių, jam buvo pasakyta, kad susisieks, bet atsakymo negavo kaip buvo žadėta. Tarp žmonių versijų sklando labai įvairių ir viena iš jų: galima manyti, jog tos "srutos" yra pilamos specialiai (arba aiškiai žinant dėl ko ir kas kaip), dėl to valdininkai taip neadekvačiai į tai reaguoja, nesiima jokių skubos veiksmų, kad būtų skubiai išspręsta esanti situacija.

Žmonių pasipiktinimas yra aiškiai išsakomas viešai internete.

Savivaldybės administracijos direktoriui Ovidijui Kačiuliui aiškiai yra žinoma problema. Žinoma, kad naktimis Kėdainių mieste į buitinių nuotekų surinkimo tinklus yra pilami dideli, kol kas dar nenustatyti, chemikalų kiekiai. Viešojoje erdvėje O.Kačiulis patvirtino, jog dar nėra nustatytas teršėjas bei nėra sustabdyti nuodingų cheminių medžiagų pylimai į kanalizaciją.

Redakcijai susisiekus su UAB „Kėdainių vandenys“ direktoriumi Kęstučiu Vaitkevičiumi, paaiškėjo, kad į Kėdainių vandenų vamzdynus naktimis yra pilamos kenksmingos medžiagos, visa informacija yra perduota tirti policijai. Deja, direktorius negali užtikrinti kenksmingų medžiagų netekėjimą į upę, nes tokiu atveju reiktų nutraukti vandens tiekimą visam miestui. 

LR Aplinkos ministerijos Kauno regiono aplinkos apsaugos departamento Kėdainių raj. agentūros vedėjas R. Geležauskas negali patvirtinti, kad Nevėžio upę teršia kenksmingos medžiagos, oficialiai yra paimti tyrimai, kurių atsakymas bus tik kitą savaitę, o kol kas ragina gyventojus per daug neišsigąsti, nes kol kas jokiai florai ir faunai nėra pakenkta.

„Kėdainių vandenų“ direktorius Kęstutis Vaitkevičius 15min teigė, kad pirmą kartą apie problemą įmonės darbuotojai sužinojo rugpjūčio 27 dieną, socialiniuose tinkluose atradę filmuotą medžiagą. Teršalų kiekis svyravo: nuo nežymaus padidėjimo iki 5 kartus didesnės taršos nei įprasta. Jau aišku, kad chemikalų kiekis išaugęs 2–2,5 karto.

ATNAUJINTA 09:50 min. UAB "Kėdainių vandenys" informacija

2018-08-21 dieną buvo paimtas nuotekų mėginys ir nustatyta, kad atitekančių nuotekų užterštumas pagal Bichromatinę oksidaciją -1859mgO2/l (2,83); BDS per 7d-1106mgO2/l(2,88 ); SM - 770mg/l(1,72); Bendras azotas – 116mgN/l(1,70.
Skliausteliuose pažymėti dydžiai parodo kiek kartų viršytas projektinis užterštumas. Visumoje tarša viršyta 6,50 karto.

To pasėkoje buvo neįmanoma ištirpinti reikiamo kiekio deguonies ir reikiamą laiką išlaikyti įrenginiuose valomas nuotekas. Dėl to, veikliojo dumblo mikroorganizmai buvo nustelbti antagonistinių anaerobinių bakterijų, sutriko jautriausių bakterijų (azotą šalinančių) gyvybinė veikla ir pablogėjo valymo efektas. Dar pastebėti pagal pritekėjimo režimą taršos pliūpsniai šiomis dienomis:

2018-08-26 laikas 11,30h-13,00h
2018-08-28 laikas 21,30h-22,30h;
2018-08-29 laikas 17,00h- 19,00h;
2018-09-01 laikas 16,00h-18,30h;
2018-09-04 laikas 3,30h-6,30h,

kai pritekėjimo intensyvumas padidėdavo nuo 20 iki 200l/s, ir taip būdavo išleidžiama apie 300-400m3 vandens. Visa tai sutrikdė įrenginių darbą, trukdo technologiškai tinkamai biocenozei atsistatyti, o sugauti kurioje vietoje įvykdomi nedeklaruoti kriminaliniai išleidimai, kol kas nepavyko.

Informacija dėl piratinio kenksmingų medžiagų pylimo į Nevėžio upę bus pildoma.

Griežtai draudžiama Kėdainietis.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio redakcijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti Kėdainietis.lt kaip šaltinį ir naudoti aktyvią Kėdainietis.lt nuorodą.

Prie kiekvieno Jūsų komentaro bus rodomas IP 3.90.12.112.

Rašyti

Portalo Kėdainietis.lt redakcija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, pažeidžia įstatymus ar reklamuoja. Informuokite redaktorius apie netinkamus komentarus Kedainiai@internetozinios.lt. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Taip pat skaitykite

Muzikos festivalis „Saulės šypsena 2019“

Balandžio 18 d. Marijampolės profesinio rengimo centre vyko 13- asis tradicinis respublikinis muzikos festivalis „Saulės šypsena 2019“. Kiekv...

Balandžio 22-28 d.minima Pasaulinė imunizacijos savaitė

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Kauno departamentas kviečia balandžio 22–28 d. paminėti Pasaulinę...