Diktanto konkurso I etapo nugalėtojų pasveikinimas, paskaita, seminaras, paroda

Praėjusios savaitės pabaigoje Kėdainių r. sav. M. Daukšos viešosios bibliotekos Vaikų ir jaunimo skyriuje įvyko du renginiai: idėjas generuojantis, remiantis žodžiu, tekstu ir diskusijomis, seminaras ir paskaita apie tobulėjimą, kūrybos ir pokyčių sėkmę per kalbą, paslėptas prasmes ir nematomus ryšius. Seminarą vedė ir paskaitą skaitė prof. Jolanta Zabarskaitė. Renginio pradžioje savivaldybės meras Valentinas Tamulis ir jo pavaduotojas Paulius Aukštikalnis įteikė padėkas ir dovanėles Nacionalinio diktanto I etapo laimėtojams.

Diktantas

Šiemet iš 380 rašiusių diktantą kėdainiečių trys padarė vos po klaidelę ir pateko į antrą etapą. Tai farmacininkė Simona Markevičienė ir du mokiniai: Pijus Macionis, Josvainių gimnazijos mokinys, ir Gabija Mikolaitytė, Krakių Mikalojaus Katkaus gimnazijos mokinė. Dovanėlės buvo įteiktos ir juos parengusioms mokytojoms lituanistėms – Irmai Žukienei ir Laimai Juškauskaitei.

Seminaras ir paskaita

Į prof. J. Zabarskaitės seminarą susirinko kūrybiški kėdainiečiai. Per 4,5 val. mokymus dvi grupės išrutuliojo po gražią ir įdomią idėją, kurią norint galima būtų paversti naudingu visiems kėdainiečiams darbu. Projektai išsivystė pagal iš kalbos „ištrauktą“ idėją ir abi grupės sukūrė po rezultatą. Dalyviai gavo naują kalbos suvokimą, suprato, kaip įdomiai ir naudingai galima naudotis kalbos ištekliais, savarankiškai ir intensyviai diskutuodami rado netikėtų sprendimų, išvengdami mąstymo stereotipų.

Paskaitoje pranešėja kėlė klausimus: ar į kalbą žiūrime tik iš praktinės pusės (mokėti parašyti prašymą dėl bedarbio pašalpos) ir keliame tik formalius dalykus, − t. y. ar kalba tik įrankis, o gal kalba yra unikalus ir autonomiškas pasaulio atspindys. Tada būtų svarbu pažinti ir naudoti kalbos kuriamąsias galias savo tikslams pasiekti ir lietuviško pasaulio vertei teigti, atpažinti kalboje esantį pasaulį, kuriame glūdi istorija, žmonių santykiai, jausmai ir žinojimas.

„Kalba yra „juodoji dėžė“, kurioje neišvengiamai susijungia patys įvairiausi ryšiai, sukuriantys prasmę, kurią mes gauname iš kitų ir perduodame kitiems“, − sakė profesorė J. Zabarskaitė.

Seminare ir paskaitoje stengtasi parodyti, kaip per kalbą atsiskleidžia asmeninis kūrybiškumas, ir suteikti žinių bei gebėjimų, kaip kalbos kūrybiškumu naudotis praktinėje veikloje kuriant išskirtines idėjas bei paverčiant jas sėkmingais projektais, komunikuojamais efektyviais būdais.

Paroda

Renginio metu Kėdainių r. sav. M. Daukšos viešosios bibliotekos direktorė Virginija Grigorjevienė pristatė atvirukų parodėlę „Skaitantis žmogus", kurią parengė Bibliografijos ir informacijos skyriaus vedėja Virginija Rakevičiūtė.

Rengiant parodą „Skaitantis žmogus“, buvo panaudoti atvirukai, gauti iš postkrosingo dalyvių, bei pačios parodos rengėjos Virginijos Rakevičiūtės įsigyti užsienio kelionių metu. Atvirukų temos − knyga mene, skaitantis žmogus. Postkrosingo judėjime parodos rengėja dalyvauja jau keleri metai.

Postkrosingas – tai tarptautinis keitimosi atvirlaiškiais judėjimas, gimęs internete 2005 m. Jo autorius − portugalas Paulo Magalhães, kuris mėgo gauti laiškus ir atvirukus iš artimųjų ir draugų, išsibarsčiusių po visą pasaulį. Postkrosingo tikslas – atvirukais sutelkti žmones iš viso pasaulio, nepriklausomai nuo jų amžiaus, lyties, rasės ar įsitikinimų. Tai vienas iš būdų pažinti pasaulį – malonus, įtraukiantis, užvaldantis.

Norint tapti oficialiu atvirukų siuntėju, reikia užsiregistruoti specialioje interneto svetainėje. Tada gauname pašto adresą, kurio savininkas gali būti bet kas – nuo avių augintojo iš Škotijos ar anglų kalbos mokytojos iš Pietų Afrikos Respublikos iki IT specialisto iš Islandijos ar senjoro iš Japonijos. Adresai parenkami ir pateikiami tinklui priklausantiems žmonėms automatiškai, tad niekada nežinai, iš kurio pasaulio kampelio į tavo pašto dėžutę atkeliaus atvirukas.

Kėdainių rajono savivaldybės informacija

Griežtai draudžiama Kėdainietis.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio redakcijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti Kėdainietis.lt kaip šaltinį ir naudoti aktyvią Kėdainietis.lt nuorodą.

Prie kiekvieno Jūsų komentaro bus rodomas IP 35.153.135.60.

Rašyti

Portalo Kėdainietis.lt redakcija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, pažeidžia įstatymus ar reklamuoja. Informuokite redaktorius apie netinkamus komentarus Kedainiai@internetozinios.lt. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Taip pat skaitykite

Suskaičiuotas 2019 metų valstybinių brandos egzaminų rezultatų derlius

Nacionalinis egzaminų centras jau paskelbė šių metų pagrindinės sesijos valstybinių brandos egzaminų – lietuvių kalbos ir literatūros, mat...

Greit prasidės Pramonės gatvės rekonstrukcijos antras etapas

Už mėnesio Pramonės gatvėje vėl vyks rekonstrukcijos darbai. Šiuo metu renkamas rangovas. Dalis gatvės buvo atnaujinta dar pernai, tad, įvykd...